kobylkovité - Tettigoniidae
Ríša : Animalia / živočíchy
Kmeň : Arthropoda / článkonožce
Podkmeň : Mandibulata / hryzadlovce
Nadtrieda : Hexapoda / šesťnôžky
Trieda : Insecta / hmyz
Rad : Tettigoniidae / kobylkovité
Druhov : 6.000 ( celosvetovo )
---------------------------------------------------------------------------------------------
Dorastajú vo všeobecnosti dĺžky 15 - 75 mm. Podobne ako koníky majú z bokov sploštené telo prispôsobené pre lepší pohyb v nízkej vegetácii. Zväčša mávajú krycie sfarbenie prostredia – hnedé alebo zelené, väčšina má schopnosť maskovania – mimicry – a napodobňujú sfarbením blízke okolie. Samce vydávajú zvuky vďaka orgánu na vnútornom okraji krídel. Hlavu majú sklonenú silnými hryzadlami dole . Oči sú zložené. Na chrbtovej strane predohrude je štít. Krídla nemajú rovnako dlhé ani tuhé. Predné (po zložení vrchné) plnia úlohu krycích a sú preto viac chitinizované. Zadné sú jemnejšie a plošne oválnejšie, často farebne výrazné. Na rozdiel od koníkov sú ich článkové tykadlá jemnejšie a výrazne dlhšie, telo je zavaliteišie a kratšie.
Samičky sú jednoznačne identifikovateľné vďaka masívnemu kladielku, ktorým upravujú priestor pre uloženie vajíčka do pôdy alebo rastlinného pletiva. Vajíčka kladú jednotlivo na rozdiel od koníkov. Malé nymfy po vyliahnutí z vajíčka majú tvar imága, avšak až po niekoľkonásobnom lienení sa im vyvíjajú krídla a pohlavné orgány. Vývoj teda prebieha nedokonalou - postupnou premenou. Kobylky sú zväčša dravé živočíchy, len niektoré druhy sa radia medzi bylinožravé. Prirodzenými nepriateľmi sú predátory ako modlivky, hmyzožravé cicavce, vtáky , žaby a plazy.
kobylka krovinová - Phaneroptera falcata Poda,1761
Popis: Kobylka s veľmi dlhými krídlami.
Výskyt : Vyskytuje sa temer na celom území Slovenska, hlavne v krovinatých a vyšších porastoch., na neobrábaných lúkach,vlhkých luhoch aj suchých lesostepiach.
Vývoj a spôsob života : Imaga sa vyskytujú hlavne v júli až októbri.