OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

modlivkovité  -  Mantidae 

 

--------------------------------------------------------------------------

 

 

  

modlivka zelená  -  Mantis religiosa

 

Popis: Zväčša zelený, hnedozelený  alebo hnedý  lietajúci hmyz dorastajúci dĺžky do 80 mm. Výraznými znakmi je predĺžený krk s malou hlavičkou a zvláštne vyvinuté relatívne masívne predné lapacie  nohy z vnútornej strany pokryté ostňami  . Farba je závislá od prostredia v ktorom sa dospievajúce jedince posledne zvliekali a automaticky sa maskovali.  Samčeka od samičky ľahko rozoznáme podľa výčnelkov na zadočku presahujúcich dĺžku zložených krídel.

 

Výskyt : Obľubuje suché  stepné, lesostepné  a trávnaté teplé biotopy na ktorých sa stále častejšie dá nájsť aj na Slovensku.  Bežne rozšírený druh.  Najväčšia aktivita imaga : jún - september.

 

Vývoj a spôsob života : Po kopulácii samička zlepí do 300 vajíčok a vytvorí valcovitý kokón s dômyselnou spleťou kanálikov a ventilačných otvorov. Ten prilepí  pod kamene, alebo na halúzky vegetácie. Takto chránené vajíčka prežijú zimu a v neskorú jar vyliezajú asi 7 mm dlhé  temer priesvitné mladé modlivky. Modlivka je druh hmyzu loviaci nehybne a čakajúci na okoloidúce nič netušiace iné druhy hmyzu od mušiek, cez lúčne koníky a preslávená je aj vlastnosť samičiek, ktoré po kopulácii neraz ulovia aj nepozorného samčeka. Menej známe je , že sú vynikajúci letci a dokážu sa vyhnúť aj ultrazvuk vydávajúcim netopierom.

    

... viac obrázkov v galérii modlivkovitých

 

aktualizované: 21.11.2017 23:18:39