OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
GALÉRIA OBOJŽIVELNÍKY

skokan zelený 
Pelophylax kl.esculenta   Linnaeus, 1758 
        

- skokan zelený (CZ)
- Edible Frog (GB)
- Teichfrosch,Wasserfrosch (D) 
Trieda : Amphibia/obojživelníky 
Rad : Anura/žaby 
Čeľaď : Ranidae/skokanovité
 


Popis:  skokan zelený ( staršie Rana kl. esculenta)je druh vzniknuvší hybridogenézou - krížením skokana rapotavého so skokanom krátkonohým. Tento proces sa začal v medziľadových dobách a stále nie je skončený. Determinácia na základe sfarbenia nie je dostatočným určujúcim znakom, nakoľko preberá farebné variácie oboch druhov. Presnejšie je ho možné určiť podľa dĺžky holenných a stehenných kostí a pätových (metatarzálnych) hrbolčekov. Skokan rapotavý je väčší a najtmavší, na chrbte s výrazným zeleným, šedozeleným alebo hnedozeleným vertebrálnym pruhom, Skokan krátkonohý je menší, zelený až zelenohnedý, na chrbte s dvoma kožnými lištami, môže mať aj bledý vertebrálny pruh. Skokan zelený môže mať teda znaky oboch druhov . Pri zložení zadných nôh sa skokany zelené  tretím kĺbom práve dotýkajú ( skokan rapotavý  presahuje, skokan krátkonohý nedosiahne). Metatarzálny hrbolček má stredne vydutý ( skokan rapotavý ho má plochý a  skokan krátkonohý polguľatý).


Presnejšie dáta týkajúce sa Pelophylax kl. esculenta a jeho determinácie nájdete tu.

Rozšírenie:  Ide o  druh obývajúci naše najteplejšie nížiny. Patrí spolu so skokanom rapotavým a krátkonohým medzi vodné skokany, obývajúce pomalé riečne toky ako aj kľudné hladiny vodných nádrží. Obýva priestor od strednej Európy až po strednú Áziu.  

Potrava: Základom potravy  sú bezstavovce - chrobáky, pavúky, mravce, vážky, ale aj menšie obojživelníky a ryby .

Ročný cyklus: Chladné zimné obdobie prečkáva väčšinou zahrabaný v bahne nádrží. Párenie prebieha v máji až júni. Vajíčka znášajú samice na dno alebo na vodné rastliny. Metamorfóza nastáva po 3-4 mesiacoch. Sú náročné na kvalitu a zloženie vody a vyžadujú dobré oslnenie vodnej hladiny. V letnom období je skokan rapotavý aktívny celý deň, avšak na jar a jeseň je dĺžka jeho aktivity kratšia. Na zimný spánok sa opäť poberajú v novembri.

Použitá literatúra: Enviromagazín / Klepton nie je kleptoman / RNDr.Jozef Májsky SAŽP-COPK Trenčín

aktualizované: 21.11.2017 23:18:39