OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
GALÉRIA OBOJŽIVELNÍKY

ropucha bradavičnatá
Bufo bufo  Linnaeus, 1758
 

- ropucha obecná (CZ)
- Common Toad (GB)
- Erdkröte (D)


 


 

Trieda : Amphibia / obojživelníky

Rad : Anura / žaby

Čeľaď : Bufonidae / ropuchovitéPopis :  Ropucha bradavičnatá je na prvý pohľad definovateľná podľa zavalitého tela s bradavičnatou kožou. Za očami má zoskupené výrazné jedové (parotické) žľazy. Sfarbenie jedincov je dosť rozmanité. Od svetlohnedej po čiernohnedú, niekedy zelenú či tehlovo červenú farbu. Výrazný rozdiel je vo veľkosti medzi samičkami (až 120 mm) a samčekmi (okolo 80 mm). Je krásne badateľný hlavne v čase párenia, kedy samčeky sedia ako prikované ku svojej samičke.

 V čase rozmnožovania pri nedostatku samičiek samce ropuchy vyskočia trebárs aj na samičku skokana rapotavého :))

Rozšírenie :  Ide o suchozemskú žabu, ktorá sa po párení a nakladení vajíčok vracia do svojich biotopov v lesoch, záhradách alebo na poliach. Nakoľko neoplýva rýchlosťou, aktívna je najmä v noci, okrem obdobia párenia. Cez deň sa však ukrýva pod brvnami, v dutinách stromov alebo na iných vlhkejších bezpečných  miestach . Obýva lokality od západnej Európy až po Japonsko, južne až po severozápadnú Afriku.

Potrava : Základom potravy  sú suchozemské bezstavovce, ako sú chrobáky, mnohonôžky, slimáky, dážďovky, motýle a pod.
 

Ročný cyklus : V marci , v čase masívnej migrácie k vodným plochám , samice znášajú vajíčka v šnúrach dlhých 5-10 m. Počet vajíčok jednej samice sa pohybuje v rozmedzí 1000 až 6000. Larvy sa vyvíjajú 2-3 mesiace. Na kvalitu vody nie sú veľmi náročné a znesú aj silné organické znečistenie. Žubrienky sú menšie a úplne tmavé na rozdiel od skokanov.  Na zimný spánok sa poberajú zvyčajne v októbri alebo novembri.

          Ropucha bradavičnatá 06/2007       Ropucha bradavičnatá 06/2007

Upozornenie:  Ropucha bradavičnatá je pre mnohých ľudí synonymom škaredosti, ale títo si ju zväčša ani dobre nepozreli. Toto odsudzovanie môže plodiť aj dojem , načo je nám takáto škaredá žaba ? Avšak jedná sa o druh v prírode veľmi cenný a užitočný a minimálne preto si  zaslúži našu pozornosť a ochranu. 

aktualizované: 21.11.2017 23:18:39