rosnička zelená
Hyla arborea Linnaeus, 1758
- rosnička zelená (CZ)
- European tree frog (GB)
- Europäische Laubfrosch (D)
Trieda : Amphibia/obojživelníky
Rad : Anura/žaby
Čeľaď : Hylidae/rosničkovité
Rozšírenie : Rosnička zelená patrí medzi stromové žaby. Najčastejšie sa vyskztuje v teplejších nížinách, v blízkosti vodných plôch, avšak výnimočne si za svoje teritórium vyberá aj vyššie položené biotopy. Vyskutuje sa v Európe s výnimkou Pyrenejí, časti Talianska, Francúzska a severnej Európy.
Potrava : Základom potravy sú bezstavovce alebo lietajúci hmyz.
Ročný cyklus : Po jarnom opustení zimovísk ktorými sú zväčša hlbšie diery v zemi, alebo dno stojatých vodných plôch sa rosničky presúvajú k vode. Prichádza čas párenia, ktoré býva často ukončené kladením približne 1000 kusov vajíčok. Na rozdiel od skokanov a ropúch, vajíčka rosničiek klesajú na dno, kde sa z nich asi po dvoch týždňoch vyliahnu žubrienky. Trvá asi tri mesiace, kým sa vyvinú žubrienkam aj predné nohy a tri roky kým jedinec dospeje.
Pozorovanie : Krásna ukážka prispôsobenia k okoliu sa nám naskytla pri návšteve NPR Šúr , kde sme až do poslednej chvíle nedúfali že ešte v novembri by sme nejakú rosničku našli. Až nám šedozelená potvorka odskočila temer spred očí a my sme ju na podklade veľmi podobnej farby ani nezaregistrovali. Objavili sme tu aj dročeka asi 15 mm, ktorý sa asi tiež už poberal na zimný hibernačný spánok.