OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
GALÉRIA OBOJŽIVELNÍKY

kunka červenobruchá 
Bombina bombina
  Linnaeus, 1761   


- kuňka obecná (CZ)
- European Fire-Bellied Toad (GB)
- Rotbauchunke (D) 

Trieda : Amphibia/obojživelníky
Rad : Anura/žaby
Čeľaď : Bombinatoridae/ kunkovité

 Popis :  Kunka červenobruchá je príbuznou kunky žltobruchej (Bombina variegata). Dorastá do dĺžky 45-50 mm. Má sploštené telo, relatívne krátke nohy, špicatejšie zakončenú hlavu a na rozdiel od kunky žltobruchej aj čierne bradavky bez ostrého zakončenia. To sú len niektoré z odlišných znakov týchto druhov. Nemá vonkajší ušný bubienok. Chrbát má hnedú, alebo šedozelenú farbu s oválnymi tmavými škvrnami. Brucho je pokryté sivočiernou až čiernou farbou so škvrnami oranžovej až červenej farby s množstvom bielych bodiek. Takto sfarbený chrbát ju v bahne, ale aj na súši perfektne kryje pred predátormi. V čase priameho ohrozenia vytvára akúsi kolísku s vyvrátenými nohami a odstrašuje spojou výraznou kresbou na nich. Vývoj : Zimovanie prebieha zväčša od októbra do marca až apríla, podľa teplotných podmienok biotopu. V tomto období vyhľadáva vhodné hlbšie vodné plochy a tu zimuje zahrabaná v bahne, alebo na súši zahrabaná v zemi. Ihneď po zimovaní vyhľadáva plytšie voľné vodné plochy s hustlu vegetáciou oddeľujúcou miesta kladenia vajíčok od ostatnej vodnej plochy. Párenie prebieha aj 2-3 krát v období do leta. Asi 100 vajíčok počas jednej znášky býva prichytených na vodných rastlinách, alebo kameňoch. Vajíčka sa vyvíjajú veľmi rýchlo a už asi po týždni sú z nich žubrienky. Vývoj vrátane metamorfózy v žabu trvá vecelé tri mesiace a asi dvojcentimetrové žabky prečkajú zimu v úkrytoch na súši. Pohlavnú dospelosť dosahujú v treťom roku života a dožívajú sa v priemere do 15 rokov. Základom potravy sú červy a drobné bezstavovce.


 

Výskyt a rozšírenie : Ide o druh viac viazaný na vodné plochy nižších polôh najčastejšie vo výške do 500 m n.m. Geograficky sa vyskytuje od Nemecka cez strednú Európu cez Balkánsky poloostov až po Ural. Najsevernejšie sa vyskytuje na juhu Švédska. Obýva stojaté a mierne tečúce plytšie vody, niekedy aj dočasné kaluže, výmoly alebo zatopené lomy, kde jej rýchly vývoj vajíčok umožňuje rozmnožovanie a existenčné podmienky. Na otvorených priestranstvách ju môžeme pozorovať hlavne večer a v noci, avšak v zalesnených tôňach sa ukazuje aj počas dňa. V nižších polohách do 500 m n.m. sa môžeme stretnúť s hybridom , výsledkom kríženia s kunkou žltobruchou, obývajúcou zväčša stredné a vyššie polohy .


 

Upozornenie : Kunka červenobruchá vylučuje kožný sekrét, pôsobiaci ako žieravina, ktorý dokáže u ľudí citlivejších na podobné látky vyvolať alergické reakcie!


 


Ochrana : Kunka červenobruchá je zaradená do stupňa ochrany - ohrozený druh. Tým že sa zdržuje v priestore rozvoja, výstavby a stálych zmien , ktoré so sebou prináša hustota osídlenia a technického pokroku, vysúšajú sa prirodzene podmáčané oblasti a regulujú vodné toky, prichádza o pôvodné biotopy . Monitoring, riadna ochrana a realizácia náprav je nutná. Európske druhy čeľade Bombinatoridae :


Bombina bombina
Bombina pachypus
Bombina variegata

 

aktualizované: 21.11.2017 23:18:39