skokan ostropyský
Rana arvalis Nilsson,1842
- skokan ostronosý (CZ)
- Moor Frog (GB)
- Moorfrosch (D)
Trieda : Amphibia/obojživelníky
Rad : Anura/žaby
Čeľaď : Ranidae/skokanovité
Popis : Skokan ostropyský je podobný skokanovi štíhlemu, od ktorého sa líši zaostreným pyskom, a menším bubienkom vzdialenejším od očí. Dosahuje dĺžky do 80 mm. Základné sfarvenie chrbta býva sivé až hnedé, väčšinou s bledým pásom v strede a po bokoch, ktorý býva zvýraznený tmavšou obrubou. Koža výva temer hladká bez výraznejších bradavíc. Brucho máva belavé až nažltlé , bez škvŕn. Zadné končatiny samca posledným kĺbom dosahujú alebo mierne presahujú úroveň pysku. U samíc dosahuje úroveň nosných dierok.
Rozšírenie : Ide o teplomilnejší druh obývajúci hlavne močaristé oblasti a rašeliništia v nížinách. Vyskytuje sa os strednej a južnej Európy po Sibír. U nás sa vyskutuje poddruh Rana arvalis wolterstorffi (väčší a dlhonohejší geografický poddruh).lesostepné biotopy , lúky a presvetlené lesné porasty s výškou pod 1000 m n.m. Slovensko tvorí severné pásmo rozšírenia tohto druhu, ktorý obýva Európu od Atlantiku po Čierne more.
Potrava : Základom potravy sú bezstavovce - chrobáky, pavúky, mravce, stonožky,mäkkýše.
Ročný cyklus : Chladné zimné obdobie prečkáva väčšinou na suchu, v norách po hlodavcoch, štrvinách a podobne. Pári sa v marci alebo začiatkom apríla, kedy vyhľadáva plytké vodné plochy , kam samička znáša v priemere 1000-2000 vajíčok v chumáčoch. Metamorfóza nastáva po 2-3 mesiacoch. Zatiaľ čo samičky tesne po nakladení opúšťajú vodu, samce odchádzajú neskôr. Potom opäť putujú na letné stanovištia. Pohlavnú dospelosť dosahujú tretí rok. Ich aktivita končí až nástupom prvých mrazov.
Upozornenie : Tento druh sa vyskztuje v izolovaných spoločenstvách a je stále viac obmedzovaní ľudskou činnosťou. Vysúšanie mokradí, regulácie tokov a ničenie lužných lesov má priamy vplyv na existenciu tohto druhu .