Jeden deň na Považí v Strážovských vrchoch.
02. apríl.2011
Podarcis muralis - jašterica múrová
Keď nás náš Popradský kamarát Matej zavolal na fotolov do Strážovských vrchov, kde pozná lokality múrovky, nezaváhali sme a v sobotu 2. apríla sme sa o 8:30 ocitli na čerpacej stanici v Novej Dubnici.
SHMU hlásilo pekné počasie, ale v tejto časti Slovenska sa držala nízka oblačnosť a občas padlo aj zopár kvapiek.
kvetena Strážovských vrchov. Prvosienka bezbyľová, pľúcnik tmavý, podbeľ liečivý
Nič príťažlivé, ak sa chystáte na hľadanie studenokrvných plazov. Že musíme vyčkať na vhodnejšie podmienky sa nám potvrdilo hneď na prvej lokalitke nad Dubnicou nad Váhom. Z pohľadu herpetológa ideálne prostredie hneď pre viac druhov plazov. Pri tomto počasí sme však našli len staré sovietske RPG . Padol návrh ako druhé v poradí navštíviť Prejtské rybníky ukryté v doline medzi lesmi. Že je tu živo nás už pri príchode presvedčil prelietajúci bocian čierny. A kde je bocian sú aj žaby .
Bufo bufo - ropucha bradavičnatá
Boli. A toľko, že sme mali problém kam stúpiť. Ropuchy bradavičnaté a skokany hnedé sa premávali po brehu i vo vode single i v tandemoch. Jeden zhluk bol zložený aj zo samičky a samca skokana hnedého a obloženie dopĺňal samček ropuchy.
Rana temporaria - skokan hnedý + Bufo bufo - ropucha bradavičnatá
vľavo: ropucha bradavičnatá vo vajíčkach skokana hnedého , vpravo: skokan hnedý medzi vajíčkami ropuch bradavičnatej
Ďalší bol zložený z piatich samcov a jednej chuderky pridusenej samičky. Zadarilo sa nám a aj počasie sa začalo vyvíjať sľubne.
Podarcis muralis - jašterica múrová
Už bolo rozumné začať hľadať plazy a tak sme navštívili lokalitu múrovky, teda jašterice múrovej. Kde inde ako na múre.
Podarcis muralis - jašterica múrová
Kvádrový kolmý múr z prefabrikátov so špárami a odvodňovacími rúrkami. Paráda vyšlo slnko a začalo zahrievať múr. Znenazdajky sa zo štrbiny vysunula hlavička a začala absorbovať teplo slnečného svitu.
Podarcis muralis - jašterica múrová
Prvé stretnutie netrvalo dlho a asi sme na ňu šli moc zhurta . Popošli sme zopár desiatok metrov a pod starými podvalmi na nás čakal slepúch, kúsok ďalej mladučká minuloročná užovka hladká. Super !
Anguis fragilis - slepúch lámavý
Coronella austriaca - užovka hladká
Zdalo sa nám však že je čas vrátiť sa k jašterici múrovej aby sa príličš nezahriala, lebo vtedy je k nezastaveniu. Bol akurát správny čas. Tento raz sme boli opatrnejší a postupným približovaním sme kamošku nevyplašili a pekne spolupracovala. Nádherný asi 20 centimetrový exemplár občas postál, ale úžasné bolo ho aj sledovať ako bravúrne zvláda kolmú stenu. Nebežala do úkrytu, zjavne si bola vedomá svojej rýchlosti a možnosti úniku skokom z múru, čo nám aj predviedla.
Podarcis muralis - jašterica múrová
Po chvíli sa zpomedzi kvádrov vystrčila aj malá hlavička ďalšieho, tento raz mladého plaza. Bolo fajn, ale ešte nás čakali štyri lokality a tak sme sa vydali najprv späť na tú prvú rannú. Situácia sa zmenila. Slnko rozohrialo terén a múrovky v skalách si z nás robili srandu. V tomto teréne sme ich len na moment zahliadli a boli preč. Niekedy stačí ku šťastiu aj vedomie, že život v lokalite prekvitá.
Rana temporaria - skokan hnedý
Aj tak sne zaznamenali úspech a našli tu dospelú užovku hladkú a mladučkú jaštericu krátkohlavú. Nakopli sme tátoša a hurá hlbšie a vyššie ku skalám. Zastavili sme pri záhradkárskej osade a akonáhle som začul tu hore a zazrel som ten šialený stupák, spomenul som si na Chvojnicu a Vilka Ridzoňa s ktorým sme odehdá išli fotiť motýle „sem hore“ a bola z toho 5 hodinová túra :) . Tento scenár sa našťastie neopakoval.
Podarcis muralis - jašterica múrová
Po výšľape nasledovala príjemná chôdza s jemným stúpaním okolo vrcholu kopca. Zopár múroviek sa nám úspešne skrylo, až na jednu. Tá síce bola obozretná ale po chvíľke obzerania sa nám dovolila priblížiť .
Zamenis longissimus - užovka stromová
Neskôr v klesaní sme narazili na osamoteného samca skokana hnedého a najrýchlejšieho živočích planéty. Svižníka. Poletoval , pobehoval , nepostál ale ani ja som to nevzdal a krytka objektívu ho na chvíľu ukľudnila. Na tú správnu, ktorá mi dovolila zväčniť jeho krásne mandibuly i kresbu kroviek.
Cicindela campestris - svižník poľný
Už sme toho mali síce dosť, ale predsa sme sa rozhodli navšíviť breh Váhu pri Nemšovej.
Váh pri Nemšovej
Gryllus campestris - svrček poľný
Pelophylax sp. - skokan
Zjavne vysoká voda zanechala na topoľoch civilizačnú plastovú stopu. Táto lokalita, hoc bola zaujímavá, moc radosti z herpetologickej stánky nepriniesla.
Salamandra salamandra - salamandra škvrnitá
Čakala nás už len jedna lokalita a to nad Novou Dubnicou, kde sme očakávali salamandru . Očakávali a našli . Krásny dospelý kúsok bol trochu neposedný, ale predsa len sa zaradil medzi naše foto úlovky.
Salamandra salamandra - salamandra škvrnitá
Úspešný deň v krásnom prostredí lesov a lúk sa pomaly stával minulosťou a my sme sa vydali na spiatočnú cestu pod Malé Karpaty.
Pohľad na Biele Karpaty . V strede Vršatec.
Naša vďaka patrí Matejovi Macháčovi, že nás povodil po svojom revíri .
Aesculapian - Matej Macháč
09.04.2011 A & A