OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

SVETELNÉ IMPRESIE                                                                08.- 09.07.2011

 

Už dlhší čas som sa pohrával s myšlienkou vyliezť na zaujímavý kopec a sledovať západ a východ slnka. V piatok som sa rozhodol pretaviť to na realitu . Ako sa zámer podaril , o tom vypovedá tento fotopríbeh.

Autobus z bratislavy mal nepatrné meškanie a na Zochovu chatu sa ledva vyštveral. Ale bol som v bode A. Bodom B bola v tomto prípade Skalnatá (704 m.n.m.).  Nechodil som v minulosti naň moc často, ale pre tento účel sa mi zdal veľmi vhodný jednoduchým výhľadom do oboch smerov.

 

Viete ako to býva. Keď celý deň svieti slnko... vystúpil som z autobusu a po desiatich minútach sa zatiahlo a začalo pršať.  Našťastie len krátka prehánka aspoň trochu ochladila prehriaty vzduch a mohlo sa pokračovať v začatej ceste.

Pomedzi chaty som sa dostal na križovatku  Čermák.  Na lúke stanovala skupina detí s dospelými.  Krátky oddych a hurá po červenej na Skalnatú. Nie je to ďaleko, ale záver je parádny strmák chodníkom kolmo hore. 

To by som nebol ja, keby som sa nezastavoval a každú chvíľu nemenil objektív na makro. Takto sa cesta predĺžila skoro na dvojnásobok. Rýchlosť teraz nehrala úlohu. Dôležité len bolo dostať sa na vrchol pred západom slnka a ten sa pomaly blížil.  

 

Zopár bystrušiek a lajniakov mi skrížilo cestu. Slepúch sa predo mnou zavŕtal do koreňov trávy a potom prišiel stupák. Môj viac ako 10 kilový batoh sa zarýval do ramien avšak vidina večera pri ohníku a lovenia najlepšieho svetla hnali vpred. ???
 utekáčik - Carabidae sp.

Vrchol !

Našiel som si vhodné miesto . Blízko holiny a na rad prišli prípravy na táborenie i večerné fotenie.  
Večer sa blížil a išlo sa na to.19:46 pohľad na Vysokú, v pozadí Pavlovské vrchy
 

Medzi časom , kým slnko klesalo nižšie a nižšie, ozýval sa hlad a tak sa vtesnal i rýchly slaninkový fastfood a späť k lovu svetla.  Schválne som si nevzal baterku aby som si užil pohodu s čo najmenším zásahom civilizačných vplyvov. 20:44  slnko klesá nad Rakúskom
 

20:45  mesiac sedí na strome ...
 

21:16   ajhľa , opäť Vysoká trochu inak
 21:19 slnko zapadlo ale v diali sa začala črtať rozsvietená Trnava
 21:21 opäť záhorie trochu inak

 

Neskôr sa zamračilo, mesiac zašiel a nad lúkou začali poletovať desiatky až stovky svätojánskych mušiek. Ich blihajúce telíčka vytvárali fascinujúce divadlo.  Potom už len nastaviť budík a 04:40 aby neušlo svitanie .

RÁNO05:05  slnko opäť vychádza ponad Považským Inovcom

Príjemné ráno po teplej noci. Ani rosy moc nebolo  a prichystať sa. O 05:00 to vypuklo a stálo to za to. Na oblohe sa vytvorili vrstvy mrakov. Divadlo, ktoré predviedli by som si ťažko dokázal takto naaranžovať.

05:12 už opäť o kúsok vyššie
 05:17  chvíľu sa predieralo cez vrstvu mrakov a podarilo sa :D
 

05:32  prichádza ďalšia vrstva vyššej oblačnosti
 

06:00  žiara nad Jaslovskými Bohunicami :D
06:02  ožiarené západné Slovensko

 

Keď už ranné zaujímavé svetlo pominulo a bolo pohltené denným štandardom, bolo načase zdvihnúť kotvy a v túre pokračovať na veľkú homoľu. Miesto stretnutia s Juniorom. bystruška fialová - Carabus violaceus
 bystruška vráskavá - Carabus intricatus
 ???
 

 

Opäť som meškal... zas ma zdržali bystrušky a stádo muflonov, ku ktorému som sa dvakrát priblížil a predpokladám že to ich som celý večer a noc počul bečať.  Skupina ôsmych diviakov ma zbadala skôr ako ja ich a tak som ich len sledoval pomedzi bučinu. 
9:00 a na Veľkej Homoli sme boli stále sami... Vôbec mi to nevadilo, ale dosť prekvapilo.  babôčka pávooká - Inachis io
 hadovka smradľavá
 Veterná kalamita si vyžiadala svoju daň aj pri Zámčisku nad Harmóniou.
 

Ďalšia cesta viedla cez Zámčisko do finále Modry - Harmónie. To už slnko poriadne pražilo a  bus bol na ceste. 09:54  Pohľad zo Zámčiska na Modru.

Fotené bez filtrov Canon EOS 450D a objektívmi Canon 17-55  a Sigma 105/2,8 DG Macro 1:1

&Y  10.07.2011

 

aktualizované: 21.11.2017 23:18:39