OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Od Dunaja k Tatrám
07.05.2011

Rýchlik Excelsior uháňal medzi Štrbou a Popradom, keď sa nám vynorila takáto krásna panoráma. Bol by hriech ju nezväčniť. Takto  začala naša púť pod Tatry spojená s nádejou, že narazíme na vretenice. 

      

Prvou zastávkou z Popradu bola vodná elektráreň Čierny Váh. Krásne prostredie, len po vreteniciach ako by sa zem zľahla. Celkovo plazy sa nám zatiaľ vyhýbali.Xanthoria parietina - diskovník múrový si našiel svoje miesto aj v týchto končinách.
V malej mokradi sa toho moc nedialo, ale ako vidno, skokany si ju našli.Chrysolina faustosa - liskavka dúhová ako jeden z mála druhov chrobákov sa nám tiež priplietla do cesty.

      

Po okolí kanála sa ostrovčekovo vyskytuje  Caltha palustris - záružlie močiarne. a v neďalekom lesíku sa pod spíleným kmeňom smteka skrýval Pterostichus pilosus - utekáčik zlatý.Pod ďalším pňom sme nás príjemne prekvapila 
Polydesmus complanatus - plochuľa veľká.Na Vysoké Tatry a ich majestátne končiare, hoci zahalené miestami mrakmi  vieme my, chlapci z dolniakov pozerať aj hodiny :)Rana temporaria - skokan hnedý ,ako naše príjemné osvieženie. najprv poskakoval, ale na istý čas sa zastavil a dovolil nám ísť poriadne blízko.Polygonia c-album -  babôčka zubatokrídla si po slušne dlhom poletovaní vybrala kvet púpavy. Keď spoza mraku vykuklo slnko bola naša.V Lopušnej doline pri svite sme narazili na tohto nádherne vyfarbeného samčeka Lacerta agilis - jašterice krátkohlavej. Čerstvý, ešte nedokončený zvlek nám umožnil pohľad na túto krásu.Kvetnický les, teda jeho okraj nám ponúkol aj Anguis fragilis - slepúcha lámavého. Nádherne skrášleného modrými škvrnami.

A keďže sme už mali samčeka agilisky, bol rad na samičke

      

Primula farinosa - prvosienka pomúčená , potech pre oko a chránená rastlinka rastúca na zamokrených plochách bola náplasťou, že sme ešte stále pri zhoršujúcom sa počasí nenarazili na vretenicu. Ponad Popradský Močiar preletel k mokradi aj bocian biely s vidinou úlovku.

      

Temer na tom istom mieste ako minulý rok sme narazili na mladšiu Zootoca vivipara - jaštericu živorodú.  Zaujímavé u týchto  krásnych plazov je, že nemajú až taký strach ako zelené , krátkohlavé a múrové.
Poprad Močiar , mokraď  rozkladajúca sa hneď za sídliskom vyniká množstvom chránených živočíchov a rastlín. Už nie je celý, ako sme sa dozvedeli, ale vďaka aj za to torzo, čo tu z neho ostalo.

Posledným klincom bola drobná Natrix natrix - užovka obojková. Tak aspoň niečo. Aspoň jeden had . 

Ako vidno Vipera Berus sa nekonala, ale zas tak málo toho nebolo. ... a máme inšpiráciu k návratu. Že by do tretice všetko dobé :)

 

aktualizované: 21.11.2017 23:18:39