OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

CHLEB EXPRESS                                            05.07.2011

Sviatok Cyrila a Metoda bol toho roku poznačený ešte jedným pre slovač na prvý pohľad príjemným prekvapením. Nemenovaný obchodný reťazec sa podujal k zaujímavému marketingovému ťahu ako prilákať klientov a ponúkol 24 hodinový cestovný lístok na všetky železničné spoje za 5,99 €. 


Železničná stanica Trnava
 
Netajím sa, že to inšpirovalo aj nás. Aspoň sme mali o dôvod viac netrčať tento deň doma.  Niečo nás osvietilo a nevybrali sme si ako cieľ cesty Štrbské pleso, kam sa až k jazeru človek dostal za onú sumu. Teda aspoň tí prví, bo zubačky toho mali ozaj plné zuby a nestíhali ani omylom :))
 
Nie my sme sa vybrali do Malej Fatry a rezko cez Žilinu. Baštu to Slovenstva.

Naše stretnutie s viertozvezcami (Žilina)

Keďže času nebolo až toľko ako by sme chceli Terchovú sme prefrčali avstup do Vrátmej nás privítal dosť nepríjemným hmlistým počasím. Očakávali sme ho, ale kdesi v kútku duše sme úfali že sa to roztrhne a budeme si užívať zaujímavé panorámy poznačené oparmi a zaujímavou atmosférou.


Tiesňavy  nepôsobili už na prvý pohľad optimisticky. (Terchová-Vrátna)

No a takto nejak vyzerala hrebeňová realita v praxi.  Mraky sa prevaľovali  a  nič nenasvedčovalo skorej zmene. Vydali sme sa teda zo Snilovského sedla na Chleb  a pokúšali sme sa zahytiť aspoň to málo čo tento nehostinný čas ponúkal.


  
V Snilovskom sedle medzi Chlebom a Veľkým Fatranským Kriváňom sme sa predierali v oblakoch, ale z relatívnej blízky sa fotiť dalo, teda v prestávkach medzi poryvmi vetra. Už prvé pokusy donútili vytiahnuť statív

Po dlhšom mokrom časovom úseku boli rastliny v nie najlepšej kondícii. 

  
? a kýchavica biela Lobelova - Veratrum album ssp. lobelianum

Z Chlebu sme smerovali na Hromové. Po ceste sme stretali skupinky a skupiny turistov. Ak hádate že českých, hádate správne. Výskyt v pomere 9:1 ! Ale na obhajobu.. Slovač dnes anektuje Tatry :)
 


Slimák škvrnitý - Arianta arbustorum  síce pomaly ale vytrvale liezol za svojim cieľom

  
Vstavač (?) a veternica narcvisokvetá - Anemone cf. narcissiflora odolávali nepriazni počasia priamo na hrebeni.

Zostúpili sme do sedla za Hromovým a po žltej sme sa vydali smerom ku chate pod Chlebom.  Vlhké občas mrholivé počasie sa podpísalo pod kvalitu chodníka. Ten však už aj tak nesie známky erózie. Miestami obrovské plochy utrhnutého vrchného pôdneho krytu s vegetáciou sa bez pomoci asi budú stále len zväčšovať. 

  
Pavstavač hlavatý - Traunisteinera globosa a ...... ?


zerva hlavičkatá - Phyteuma orbiculare

V podobnom duchu sa niesla celá cesta asi až kúsok nad Mojžišove pramene. Tu sa počasie na chvíľu zlepšilo a tak i naša aktivita nabrala na obrátkach. 


Spriadač sa sušil na listoch

Pri prameňoch sa opäť zatiahlo a skropilo nás zopár kvapiek. Našťastie to netrvalo dlho. 


Mojžišove pramene


Brusnica pravá - Vaccinium vitis-idaea

  
Koník vrchovský - Miramella alpina a vstavač päťprstica


Pichliač bielohlavý - Cirsium eriophorum 

Nasledoval prechod do zalesnenej prudšej časti k Šútovským vodopádom. No poviem radšej chodím dolu kopcom, ale toto klesanie dalo dobre zabrať hlavne kolenám a lýtkam. 

    
Aj vody z Mojžišových prameňov dopĺňajú Šútovský potok a pripravujú nám nádherný zážitok

Nakoniec sme sa dostali k druhému významnému bodu našej túry. Šútovskému vodopádu. Aerosol, ktorý vytvárala padajúca voda bol úžasný a príjemne osviežil.

    
Šútovský potok stále mohutnie a vytvára najvyšší 38 m vysoký vodopád Malej Fatry.

Problém však nastal, keď sme si prečítali čas potrebný k dosihnutiu posledného bodu turistickej časti výletu. Šútovo vlak : 1:20 hod ...!!!  Bolo 15:01  - odchod vlaku  16:23 !

    
Hríbik, ktorý v nás prebudil druhý dych. Celou cestou sme išli popri listoch deväťsilu a kde tu sa cezeň predrala aj záraza.
 Kde človek toho Hulíka nestretne :D :D :D . Príjemne nás to potešilo. Hlavne aktuálne informácie (logo Návrat rysov).


Tak a teraz vlakóóóm domóv ... stihli sme :D

I tak sme kopli do vrtule a akoby druhým dychom sme o 16:01 zastali pred hríbikom pri vlakovej zastávke. Osobáčikom, ktorému hádzalo koleso práve pod našimi zadkami sme sa presunuli do Vrútok...
Vrútky, stanica na ktorej som nebol už roky. Tu sa snáď čas zastavil... Automat na kávu? Elektronické ukazovatele príchodov - odchodov???  Tetula v staničnom okienkovom bufete nám vydávala posledné kuracie bagety, posledné jemne perlivé minerálky a možno už upodozrievam že aj posledné hot dogy... 
Konečne dorazil zmeškaný rýchlik z východu. Mali sme šťastie. Na rozdiel od turistov smerujúcich zo Štrby sme sa nalodili všetcia. Hoci sme až po Leopoldov išli na stojáka.

Vidina vyložených nôh a príjemnej sprchy nás zablátených až po kolená doviedla do Slovenského Ríma - Trnavy. Pohodlne sme sa usadili do auta  a v úprave cabrio (s otvorenými oknami aby sme nezaspali) to už bolo len niečo cez 20 minút domov.

Zaujímavý výlet a niektoré momenty sa hlboko zapíšu do pamäte. 

 

aktualizované: 21.11.2017 23:18:39