OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

užovka hladká
Coronella austriaca  Laurenti, 1768

- užovka hladká (CZ)
- Smooth snake (GB) 
- Schlingnatter (D)

 


Trieda : Reptilia/plazy  

Rad : Squamata/šupináče

Čeľaď : Colubridae/užovkovité

 


Popis : Niekedy si ju ľudia menej znalí mýlia s vretenicou, od ktorej ju môžeme rozoznať na základe hladkých šupín, pravidelných hlavových štítkov a okrúhlych zreníc. Ďalšími znakmi sú podkovovitá škvrna za hlavou, ako aj tmavé pásy od ústneho otvoru ku krku. Samce majú sfarbenie červenohnedé, samičky sivohnedé. Z podkovovitej škvrny vychádzajú dva pozdĺžne pásy prechádzajúce v škvrny, ktoré dokážu vytvoriť vzhľad veľmi podobný kresbe chrbta vretenice . Brucho býva žltočervené až sivé, nie sú výnimočné ani škvrny. Dosahuje dĺžky 80 niekedy až 100 centimetrov.

Výskyt a rozšírenie : Obýva prakticky v celú Európu a malú Áziu. Výnimku tvorí juh Pyrenejského polostrova , severnou hranicou výskytu je až stred Škandinávskeho polostrova . Obľubuje hlavne kamenisté stráne, kameňolomy, teda teritóriá podobné ako jašterice, ktoré sú zároveň jej hlavnou korisťou. V žiadnej lokalite však nie je jej výskyt príliš hojný . Vývoj : Chladné obdobie prečkáva v skalných puklinách, ale aj pod pňami. Vytráca sa zväčša v októbri a vylieza v marci. Párenie prebieha hneď po prebratí zo zimného spánku - v apríli. Medzi samcami prichádza k súbojom o samicu. Je to vajcoživorodý druh. Mláďatá sa liahnu v auguste až septembri. Nie je výnimkou aj 15 mláďat dosahujúcich dĺžku okolo 18 centimetrov s výraznejším sfarbením jako dospelé jedince. Hlavnou potravou sú jašterice, ktorých má v teritóriu relatívny dostatok, slepúchy, ale aj iné hady, hmyz a z cicavcov hlavne myši. Je u nej známy aj kanibalizmus. Korisť najprv zadusí obtočením okolo tela .

coronella austriaca

Vývoj : Chladné obdobie prečkáva v skalných puklinách, ale aj pod pňami. Vytráca sa zväčša v októbri a vylieza v marci. Párenie prebieha hneď po prebratí zo zimného spánku - v apríli. Medzi samcami prichádza k súbojom o samicu. Je to vajcoživorodý druh. Mláďatá sa liahnu v auguste až septembri. Nie je výnimkou aj 15 mláďat dosahujúcich dĺžku okolo 18 centimetrov s výraznejším sfarbením jako dospelé jedince. Hlavnou potravou sú jašterice, ktorých má v teritóriu relatívny dostatok, slepúchy, ale aj iné hady, hmyz a z cicavcov hlavne myši. Je u nej známy aj kanibalizmus. Korisť najprv zadusí obtočením okolo tela .
 

              
 

         

 

aktualizované: 21.11.2017 23:18:39