OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

korytnačka písmenková
Trachemys scripta 
Thunberg, 1792


- želva nádherná (CZ) 
- Red-eared Terrapin (GB) 
- Rotwangenschildkröte (D)

 
 

Trieda : Reptilia / plazy

Rad : Squamata / šupináče

Čeľaď : Emydidae / vodniceNepôvodný druh - bol dovezený za účelom terárijného chovu. Časť vypustenej populácie  sa prispôsobila životu v náhradných biotopoch, kde sa aj rozmnožuje.Popis : Celkovo popísaných je 16 poddruhov  pôvodne žijúcich na území Južnej a Severnej Ameriky. Najdovážanejšími poddruhmi do našich  končín sú  :

Trachemys scripta scripta

Trachemys scripta elegans - korytnačka písmenková ozdobná 


 

Trachemys scripta scripta - dorastá do dĺžky 27 cm (karapax=chrbtový pancier). Karapax je relatívne plochý , sýto zelený a v mladosti s výraznou kresbou, ktorá vekom síce ostáva, ale nie až tak výrazná. Plastron = dolná časť panciera je nažltlá s čiernymi škvrnami. Na hlave má kresbu bez červených polí.

Trachemys scripta elegans - dorastá do dĺžky 20 až 25 cm. Karapax je hnedý s nažltlou kresbou. Na hlave, krku a končatinách má žlté pozdĺžne prúžky. Výrazným znakom je oranžová až červená škvrna za očami.
 

korytnačka písmenková ozdobná

Výskyt a rozšírenie :  Pôvodným biotopom sú močaristé oblasti od Venezuely po Mexický záliv. Pre svoj nenáročný chov sa začala distribuovať aj do Európy , avšak dovoz poddruhu T.s.elegans do EU bol medzi časom zakázaný.  Aktuálne sa na našom území vyskytuje vďaka nezodpovedným majiteľom, ktorí svojich miláčikov vypustili do voľnej prírody . Adaptabilita  a relatívne mierne pásmo dovoľuje týmto druhom prežiť a rozmnožovať sa v jazerách, pomaly tečúcich tokoch v nižších polohách. 

Potrava : je to dravec, mäkkýše, obojživelníky, malé rybky. Na súši hlavne rôzne druhy bezstavovcov.

aktualizované: 21.11.2017 23:18:39