OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

vtáky - Aves 

 

 

Ríša : Animalia / živočíchy


Kmeň :  Chordata / stavovce

 

Trieda : Aves / vtáky

 

Radov :  29

 

Čeľadí : 180

 

Druhov : asi 9.000

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Vtáky sú živočíchy ktorých najväčšou prednosťou je schopnosť lietať. Sú tak ako cicavce teplokrvné (endotermné) . Spoločnými znakmi tejto triedy stavovcov je schopnosť lietať, pokrytie tela perím, dorozumievajú sa zvukovými prejavmi , rozmnožujú sa kladením vajec vo vápenatej škrupine a  vyznačujú sa starostlivosťou o potomstvo.  

  

 

Evolúcia : Predpokladaným predkom vtákov boli dinosaury ( plazy ) žijúce na stromoch a živiace sa hmyzom. Postupom času sa zo studenokrných plazov vyvinuli teplokrvné živočíchy . Zo šupín sa vyvinulo perie, ktoré ašte pred dosiahnutím fázy možnosti lietať chránilo svojimi izolačnými vlastnosťami telo pred stratou tepla. Až neskôr dovolilo jedincom lietať.  Najstarší nález prahistorického vtáka - Archeoprteryxa - sa datuje do obdobia Jury (asi 150 miliónov rokov ). Neskôr v období kriedy ( pred 142 - 65 miliónmi rokov) sa objavili letuschopní vtáci, ktorých potomkov vídame v súčasnosti. 

 

Vývojové štádiá : Vtáky sa rozmnožujú kloakálnym spôsobom a následne znášaním vajec. Sú zväčša monogamné a majú  vrodenú úzkostlivú starostlivosť o  potomstvo. Pre tento účel stavajú hniezda v ktorých neskôr vysedia vajcia a vychovajú mláďatá.  Vajce tvorí embryo (žĺtok), množstvo hodnotných živín (bielok) a dýchajúca tenká, ale pevná škrupina z uhličitanu vápenatého, chrániaca zárodok zároveň pred pošhodením ako aj  baktériami .  Mláďatá sa zväčša rodia neoperené, slepé a bezbranné. Bez rodičovskej starostlivosti by nemohli prežiť. Niektoré (nekŕmivé) mláďatá napríklyd zúbkozobcov sa však rodia pokryté pápärím a už čoskoro sa o potravu starajú samy.  

 

 

 

 

 
aktualizované: 21.11.2017 23:18:39