Ríša : Animalia / živočíchy
Trieda : Amphibia / obojživelníky
Caudata / mloky , Anura / žaby , Gymnophiona/červone
Čeľadí : 44
-------------------------------------------------------------
Obojživelníky sú živočíchy , ktorých život je úzko spätý s vodou. Časť ich života prežívajú vo vode a časť na súši, pričom v rámci vývoja u väčšiny dochádza počas vývojových etáp k premene žriabrov na dýchanie kyslíka pľúcami .
Evolúcia : Prvé obojživelníky sú známe z obdobia Devónu (starších prvohôr) asi 370 miliónov rokov. Vyvinuli sa z rýb, avšak začali dýchať kyslík. Boli to vlastne prví suchozemskí obyvatelia . Okrem toho, že sa postavili na štyri nohy, vyvinuli sa im aj očné viečka. Asi v období pred 280 miliónmi rokov boli dominantnými obyvateľmi pevniny. Vývoj však pokračoval a stálym prispôsobovaním sa meniacemu sa prostrediu sa z časti obojživelníkov vyvinula ďalšia trieda stavovcov - plazy.
Vývojové štádiá : U týchto stavovcov prebiehajú tri základné stupne : vajíčko - larva - dospelý jedinec. Pri prchode medzi larválnym štádiom a dospelosťou dochádza k radikálnej premene ( metamorfóze ). Oplodnenie prebieha u obojživelníkov rôzne. Väčšina žiab oplodňuje vajíčka vonkajším spôsobom, teda mimoteľne. Samček vylezie na samičku a v tom istom čase vypúšťa do vody spermie , kedy samička vypudzuje vajíčka. Tie sa potom či už v zhlukoch, alebo v reťazcoch uchytávajú vo vode o rastliny, prípadne klesajú na dno. Mloky naopak využívajú len vnútrotelné oplodnenie a spermie sa do tela samičky dostávajú v želatinových obaloch nazývaných taktiež spermatofory. V dobe vysokej civilizácie a rýchleho rozvoja automobilizmu majú žaby migrujúce k vodným plochám stále čím ďalej viac problémov. Preto sa pri ich každoročných jarných migračných cestách stavajú bariéry a migračné koridory , prípadne sa tieto cesty uzatvoria. Odporúčame ísť si v kľude pozrieť toto jarné divadlo, stojí to naozaj za ten čas a nikdy už potom neuvidíte toľko žiab na jednom mieste.