OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

užovka obojková 
Natrix natrix  Linnaeus, 1758                    

- užovka obojková (CZ) 
- Grass Snake (GB) 
Ringelnatter (D)

 



Trieda : Reptilia / plazy

Rad : Squamata / šupináče

Čeľaď : Colubridae / užovkovité

 



Popis: V dospelosti približne 100 - 120 centimetrový nejedovatý had, v lužných lesoch až do 150 cm. Najbezpečnejším znamením sú žlté polmesiačiky za hlavou, deväť hlavových, dva predočné a tri až štyri záočné štítky. Telo je celé pokryté šupinami na chrbte popretkávané tmavými škvrnami. Nažltlé brucho má tiež posiate čiernymi škvrnami. Najčastejšie sfarbenie chrbta je olivovo zelené, ale nájdu sa aj úplne tmavé či bledé jedince. Celé telo je krásne ohybné a mrštné. Na teplých miestach južného Slovenska bol zaznamenaný výskyt poddruhu Natrix natrix persa, ktorého základné poznávacie znaky sú hnedší chrbát s dvoma pozdĺžnymi bledými pásmi. Tento je však rozšírenejší na Balkáne a v Turecku.

 

    užovka obojková - Natrix natrix    užovka obojková - Natrix natrix    užovka obojková - Natrix natrix    

 

Vývoj :  Chladné obdobie prečkáva väčšinou v dierach v zemi, ale aj v kopách raždia napríklad pod väčšími kríkmi a to často v skupinách. Vytráca sa v októbri a vylieza v marci, kedy sa zo zimovísk, aj vzdialenejších od vodných plôch presúvajú k vode. V máji nastáva obdobie párenia. Potomstvo v kožovitom vajíčku (15-30 mláďat) sa čiastočne vyvíja v tele matky ale posledné 3-4 týždne sú vajíčka v hniezde zväčša ukrytom na vlhkých a teplých miestach. 15-19 centimetrové mláďatá sú hneď samostatné. Základom potravy  sú hlavne vodné živočíchy ako skokany a rosničky, mloky či menšie ryby. Svoje úlovky požiera živé. V prípade pocitu ohrozenia vypúšťa výrazne páchnuci sekrét, prípadne vypustí exkrementy. Ak je zastihnutá pri požieraní potravy, túto často, ak je veľká vyvrhne.

Ochrana : Je zaradená medzi chránené – ohrozené druhy.

Upozornenie:  Hady v ľuďoch vyvolávajú strach, ale tento druh , tak ako ostatné voľne žijúce hady na našom území, je plachý . Navyše patrí medzi chránené živočíšne druhy a tak by sme sa k nemu mali správať, minimálne preto, že civilizačné vplyvy mu berú stále viac jeho pôvodných biotopov.
 



 Pozorovanie :

  užovka obojková - Natrix natrix  užovka obojková - Natrix natrix  užovka obojková - Natrix natrix  image

Kučišdorfská dolina - Malé Karpaty  03-05-2008 (1), 04-05-2008 (2), 11-05-2008 (3,4)

Keď sme už ani nedúfali, že sa nám podarí nejakého hada zachytiť, do cesty sa nám priplietla táto samička užovky obojkovej. Bolo až prekvapujúce že počas relatívne slnečného dňa nemala až tak naponáhlo a dovolila nám urobiť krásne zábery. Masívne telo priemeru okolo 4 cm a dĺžka asi 120 cm nás nenechalo na pochybách že sa jedná o staršieho jedinca vo veku  odhadom 5-6 ročného. Koniec chvosta jej pritom ešte nadôvažok chýbal. Nádherná kresba  na do trojuholníka sformovanej hlave nám hovorila - odíď, lebo...     Aj urobila zopár výpadov, ale po zistení že nie sme hrozbou - neútočíme - sa síce obozretne, ale s rešpektom nechala fotografovať  bez  nutnosti zamedziť úniku. Na druhý deň sme ju našli opäť, ale to už o pol kilometra ďalej . Tentokrát sa síce ponáhľala do vody, ale pod najbližším kríkom vystrčila hlavu a pozorovala nás asi zo vzdialenosti pol druhého metra.

Druhý nález sa nám podaril o týždeň neskôr na úpätí CHKO. Na ceste sa vyhrievala a na útek sa vydala ďalšia , o niečo mladšia  asi 3-4 ročná užovka. Chovala sa veľmi podobne ako predošlá. Tieto dva krásne nálezy boli len predzvesťou ďalších zážitkov, ktoré nás ešte len čakali (užovka stromová a užovka hladká).

  image image image 

NPR Šúr - Malé Karpaty 28-03-2009

Hneď prvý väčší výlet po odtopení snehu a daždivom období, za cieľ ktorého sme si vybrali NPR Šúr sa skončil veľmi úspešne. Popri  nálezoch jašterice krátkohlavej skokana ostropyského a hnedého, či ropuchy bradavičnatej sme zastihli v Panónskom háji aj presúvajúcu sa užovku obojkovú. Tá nám zahrala veľmi pôsobivé divadlo na tému smrť. Jednalo sa o asi dvojročného jedinca, ktorý sa niekoľko krát vydával za nezaujímavý objekt na lov. Hore bruchom s vyvalenými očami vyzeral naozaj veľmi zaujímavo. Toto divadlo nás tak zaujalo, že sme pri jeho sledovaní zotrvali viac ako pol hodiny. Pri návrate sme ešte narazili na ďalšie tri užovky, dve sa ihneď vrátili po šípového kríka - bezpečia a tretí, vedomý si  vodnej baríery medzi nami a ním sa relatívne pokľudne plazil smerom k rybníku.

aktualizované: 21.11.2017 23:18:39