skokan hnedý
Rana temporaria Linnaeus, 1758
- Common Frog (GB)
- Grasfrosch (D)
Popis: Skokan hnedý je u nás najrozšírenejší. Dorastá dĺžky 50 až 100 mm. Pysk má širší, zaguľatenejší, oči viac od seba ako napríklad Skokan štíhly, cez oči mu prechádza tmavý až čierny pás. Koža býva hladká . Má veľmi variabilné sfarbenie a dá sa doslova povedať že sa nenájdu dva rovnako sfarbené jedince, ktoré bývajú často na chrbáte sfarbené svetlohnedo , cez hrdzavú až po čiernohnedo. Kresba býva nepatrná alebo naopak až výrazne tmavá.
Rozšírenie: Skokan hnedý sa nachádza temer celoplošne na našom území vrátane vyšších polôh až do 2000 m n.m. Obýva plochu od Britských ostrovov až po Ural , severne až po polárny hruh. Dalo by sa povedať že ide o lesného skokana, obľubujúceho vlhké miesta, ale až na čas rozmnožovania sa zdržujúceho na súši.
Potrava : Základom potravy sú bezstavovce - chrobáky, pavúky, mravce.
Ročný cyklus : Párenie prebieha hneď po roztopení snehu, kedy ich môžeme vidieť migrovať k nádržiam a vodným tokom vo veľkom množstve. Tisíce vajíčok znášajú samice v zhlukoch do vody, kde sa prichytia na rastliny. Podľa teplotných podmienok žubrienky metamorfujú od šiestich týždňov až po štyri mesiace v najchladnejšom prostredí.