kunka žltobruchá
Bombina variegata Linnaeus, 1758
- kuňka žlutobřichá (CZ)
- Yellow-Bellied Toad (GB)
- Gelbbauchunke (D)
Trieda : Amphibia/obojživelníky
Rad : Anura/žaby
Čeľaď : Bombinatoridae/ kunkovité
Popis : Kunka žltobruchá je príbuznou kunky červenobruchej (Bombina bombina). Je však robustnejšia a dorastá až do dĺžky cez 50 mm. Tupo zakončená hlava, zrenička v tvare srdca a ostro zakončené čierne bradavičky sú len hlavnými z odlišných znakov týchto druhov. Brucho je pokryté sivo čierno - žltou výraznou kresbou a je hladké. Konce prstov sú u tohto druhu žlté až žltooranžové. Hrubý a špinavo sfarbený chrbát ju v bahne, ale aj na súši perfektne kryje pred predátormi. V čase priameho ohrozenia vytvára akúsi kolísku s vyvrátenými nohami a odstrašuje spojou žltou kresbou na nich.
Vývoj : Zimovanie prebieha zväčša od októbra do marca až apríla, podľa teplotných podmienok biotopu. V tomto období vyhľadáva vhodné hlbšie vodné plochy a tu zimuje zahrabaná v bahne, alebo na súši zahrabaná v zemi. Ihneď po zimovaní vyhľadáva voľné vodné plochy bez prítomnosti iných druhov žiab a začína párenie, ktorých môže mať aj niekoľko za jedno leto. Asi 100 vajíčok počas jednej znášky býva prichytených na vodných rastlinách. Vajíčka sa vyvíjajú veľmi rýchlo a už asi po 8 dňoch tu máme žubrienky. Na konci leta zväčša prichádza metamorfóza, avšak ojedinele vedia aj prezimovať v larválnom štádiu. Toto trvá zhruba 2 mesiace a máme novú generáciu. V druhom až treťom roku dochádza k dospelosti jedincov. Základom potravy sú červy a drobné bezstavovce.
Výskyt a rozšírenie : Ide o druh viac viazaný na vodné plochy stredných polôh najčastejšie vo výške od 500 do 1200 m n.m. Geograficky sa vyskytuje od Francúzska cez strednú Európu cez Balkánsky poloostov až po Moldavsko. Obýva stojaté a mierne tečúce vody, niekedy aj dočasné kaluže, výmoly alebo zatopené lomy, kde jej rýchly vývoj vajíčok umožňuje rozmnožovanie a existenčné podmienky. Na otvorených priestranstvách ju môžeme pozorovať hlavne večer a v noci, avšak v zalesnených tôňach sa ukazuje aj počas dňa. V nižších polohách 250 - 500 m n.m. sa môžeme stretnúť s hybridom , výsledkom kríženia s kunkou červenobruchou, obývajúcou nižšie polohy .
Upozornenie : Kunka žltobruchá vylučuje kožný sekrét, pôsobiaci ako žieravina, ktorý dokáže u ľudí citlivejších na podobné látky vyvolať alergické reakcie!
Ochrana : Hoci je kunka žltobruchá zaradená do najnižšieho stupňa ochrany - teda chránený živočích. Je riziko že zásluhou globálneho oteplovania môže príjsť o svoje pôvodné biotopy, čo môže mať za následok samozrejme redukciu populácie. Monitoring a realizácia náprav je preto určite na mieste.
Pozorovanie:
Štiavnické vrchy , pod Sitnom 25-06-2008
Po 18 rokoch som bol znova v tejto oblasti a nedalo mi nevystúpať na Sitno. Tento raz sme to spolu so synom zobrali od Ilije . Asi po pol hodine sme prišli ku studničke pri ktorej bola vo výmoľoch po lesnej technike väčšia kaluž. Nič výnimočné, avšak oko zaregistrovalo pohyb dna. Až po dlhšom skúmaní sme objavili vajíčka, mláďatá i dospelú kunku žltobruchú. Perfektné sfarbenie a ploskosť ju v kľudovej polohe robilo temer neviditeľnou. Vyskúšali sme aj ako bude reagovať na potenciálne nebezpečie a zachovala sa presne podľa všade prezentovanej postupnosti. Vytvorila akúsi kolísku, vytočila nohy a ukázala žltočierne končatiny, ktoré signalizujú svojou farbou - pozor na mňa! som nejedlá!